Jan Drnek

Spisovatel a Publicista

Plzeňský rodák (*1960) a skvrňanský patriot.

Vyrostl ve skautingu, trampingu a v odboji proti pitomcům.

Vyučil se v plzeňské Škodovce, absolvoval univerzitu dílny i ulice, dodnes trampuje. Je ženatý, má 3 děti a vnuka.

Jakmile se mu podařilo uniknout z dílny, působil mimo jiné jako vychovatel mládeže, jako tiskový mluvčí generálního ředitele Škoda Plzeň, jako redaktor, česač jablek v jižním Tyrolsku, úředník magistrátu, čerpač Vodních zdrojů, zakladatel a ředitel sociální organizace, streetworker či vrátný.


E-Knihy

Většinou nevydané detektivky a jiné příběhy. Formát PDF je zpracován v dvou-sloupcové verzi pro vytištění ve formátu A4 v časopisové formě.

Edice – S čenichem na stopě

s oblíbenými amatérskými detektivy Volfem a Tvrďákem, kde může čtenář sledovat, jak postupně mapují jejich životní dráhu:

1. Kronika Ligy černých jezdců – zrání hrdinů v dílnách normalizační Škodovky. Kniha byla v základu psána ještě v dobách normalizace, a proto je příběh z opatrnosti situován do prostředí diktatury ekologistické strany.

Soubor factory Tour Company – 3 příběhy a případy hrdinů v prostředí top manage-mentu porevoluční privatizované Škodovky:

2. Záhada generálova kufříku – krádež peněz z kanceláře generálního ředitele.

3. Šrouby v hlavě – bizarní vraždy v prostředí rozpadu a rozkrádání ocelového města.

4. Muž z budoucnosti – privatizace a spekulace s akciemi, hrdinové jako majitelé soukromé cestovní kanceláře po Škodovce.

Jan Drnek pracoval začátkem 90. let jako tiskový mluvčí generálního ředitele Škoda, a. s., a zachytil atmosféru i prostředí oněch divokých let.

5. Případ Chronos – pátrání po muži, který vidí do minulosti. Čapkovské téma o nebezpečí počítačových technologií. Tvrďákovi někdo zavraždil kamaráda, protože byl, kde být neměl. Ten někdo ví věci, které vědět nemůže. Jak to souvisí s vraždou sv. Václava a vzestupem přemyslovských Boleslavů? Kdo je Chronos a kde sídlí? Jak vypátrat osobu, která tě může v kterémkoliv okamžiku sledovat?

6. Ostrovy království – případ v prostředí Klubu vojenské historie 35. pěšího císařského pluku v Plzni. Začali se navzájem vraždit císařští s legionáři, nebo jde o něco jiného?

7. Případ Ztracené legie – Jan Volf na prahu stáří musí na Šumavu, aby se utkal s duchy svého divokého mládí. Váže ho dávná přísaha a někdo po 25 letech vyhlásil mobilizaci.

8. Poklad Ferdy Čuřila – detektivní pátrání spisovatelů regionální historie Volfa a Tvrďáka po pokladu v prostředí starých dolů.

9. Konečná stanice – Volf dosluhuje před důchodem jako vrátná a rozjíždí detektivní pátrání po magistrátním úředníkovi, který beze stopy zmizel přímo z kanceláře, i když zmizet nemohl. Existuje časoprostorový portál, nebo je to jinak?

Edice – Twodance

případyšéfa plzeňské mordparty a poté soukromého detektiva Henryho Twodance:

10. Probuzení vlka – psychoterapeutický román. Twodance jako šéf mordparty pátrá po vrahovi v prostředí psychoterapeutického výcviku v izolovaném zámečku v horách. Jan Drnek prodělal 6letý sebezkušenostní psychoterapeutický výcvik a musel jeho vedoucímu slíbit, že román nezveřejní, dokud on bude a živu.

11. Agentura Hammeln – vychovatelský román(vyšlo – Avalon 2009). Twodance jako šéf mordparty hledá vraha v prostředí západočeských sociálních služeb a v záhadných zakonspirovaných strukturách tajemného hnutí Poutníků.

12. Muž v sedmé rakvi – politický román. Twodance v důchodu jako soukromý detektiv vyšetřuje smrt čelního komunálního politika v atmosféře předvolební kampaně. Existuje dvojník, nebo je to jinak? Navazuje na Agenturu Hammeln.

13. Zlaté hovno (vyšlo – Naše vojsko 2014), satirický román. Twodance v důchodu jako soukromý detektiv vyšetřuje únos myslíkovského starosty a dostává se na stopu biologické definice české šlechty. Co kdyby byly lidské exkrementy zázračný lékařským materiálem? Ale jen některé a něčí. Navazuje na Agenturu Hammeln a Muže v sedmé rakvi.

Další doposud nevydané (nevídané) detektivky a romány s jinými hrdiny jsou:

14. Burani (vyšlo – Fontána 2006), román na motivy detektivek Jaroslava Velínského alias Kapitána Kida. Bývalý městský policajt v provizoriu venkova pátrá po vrahovi a nevystačí s vlastním celoživotním ateismem. Původně napsáno jako přátelské upozornění KK, že svět není tak jednoduchý, jak se jeho hlavnímu hrdinovi zdá.

15 – 16. Analýza hnoje

I. Černý Petr

II. Mrtvý jestřáb – vychovatelské a detektivní romány. Černý Petr pátrá po vrazích v prostředí předrevolučních škodováckých učňovských internátů). Jan Drnek zde vyrůstal v utajeném roverském oddíle a poté zde působil jako vychovatel.

17. Radost a břímě pouti poutnický román – Jan Drobník se vydává na osamělou pouť ke kořenům vlastního rodu a původu, která začne být až příliš živá, osobní a současná. Hold poutím, které pořádala Regula Pragensis.

18. Záhada hlavolamu pro pokročilé čtenáře detektivka na foglarovské motivy vydaná studiem AVIK Plzeň jako audionahrávka. Plzeňský kriminalista a bývalý Vont dostává ke konci kariéry privilegium vyřešit v Praze případ, který ho trápil po celý život. Jak a proč zemřel Jan Tleskač? Píše se rok 1946 a atmosféra houstne.

19. Pět – detektivka (2022) z prostředí Tolkienovy Středozemě. 10 let po návratu z Mordoru. S hobitínským starostou Samem Křepelkou se děje něco divného. Přátelé objevují mezery v historii války o prsten a pátrají po tom, co Gandalf zatajil. Když bylo prstenů devět, sedm, tři a jeden, čeho bylo pět? Je čas vydat se opět na cesty.