Jan Drnek

Spisovatel a Publicista

Plzeňský rodák (*1960) a skvrňanský patriot.

Vyrostl ve skautingu, trampingu a v odboji proti pitomcům.

Vyučil se v plzeňské Škodovce, absolvoval univerzitu dílny i ulice, dodnes trampuje. Je ženatý, má 3 děti a vnuka.

Jakmile se mu podařilo uniknout z dílny, působil mimo jiné jako vychovatel mládeže, jako tiskový mluvčí generálního ředitele Škoda Plzeň, jako redaktor, česač jablek v jižním Tyrolsku, úředník magistrátu, čerpač Vodních zdrojů, zakladatel a ředitel sociální organizace, streetworker či vrátný.


Občanské sdružení STREET

Občanské sdružení STREET vzniklo registrací dne 11. května roku 1998 jako aktivita tří přátel. Jeho prvotním cílem bylo provozování terénní sociální práce (tzv. Streetwork). Fungovalo jako sesterská organizace Obecně prospěšné společnosti Centrum sociálních asistentů, která byla založena Městem Plzeň.

Na konci roku 2009 ukončilo CSA o.p.s. svoji činnost. O. s. STREET bylo svým spoluzakladatelem Janem Drnkem transformováno jako sdružení pro osvětovou regionální činnost (vydavatelství, přednášky apod.) zaměřenou na historii Plzeňska. Jeho členy se kromě Jana Drnka stali Oto Brachtel a Vlastimil Johann Ježík.

V roce 2016 bylo přeregistrováno na STREET zapsaný spolek. Do této chvíle vydalo či vyrobilo 11 publikací, 3 jsou připraveny k vydání a na dalších několika se pracuje.

Sdružení najímá k sepsání knih spisovatele Jana Drnka, dále experta na vyhledávání podkladů a archivních materiálů pana Otu Brachtela, případně další osoby.

Jan Drnek
 Výkonný ředitel
 Spisovatel
Vlastimil Ježík
 Zástupce ředitele
 Jazykový expert
Ota Brachtl
 Jednatel
 Expert na archivy

Kontakt: Jan Drnek
Tel: 731732608
Email: CSAops[zavinac]email.cz 
IČ: 66365465          
Č. účtu: 509612034 / 2700
IČ. živnosti: 1000013057 
Provozovna: Vejprnická E-908
      Plzeň 318 00

Projekt Patriot

Spolek hodlá sestavit a vydat sérii 10 – 15 knih mapujících vznik a historii města Plzně a jejího nejbližšího okolí, a to vyčerpávajícím a velmi podrobným způsobem, který zahrnuje všechny dostupné informace a data, a současně vypráví historii místa jako napínavý příběh místa.

Měly by být vydány jednotlivé knihy k historii každého z městských obvodů (a historických obcí zahrnutých v těchto obvodech). K tomu by měly být vydány knihy mapující historii obcí, zejména obcí bývalého městského panství.

Knihy zahrnují příběh místa včetně geologie, hydrologie a historii od pravěku do posledních komunálních voleb. Jsou doplněny plánky, mapami, fotografiemi apod. Zahrnují historii politické a majetkové správy, dopravy, infrastruktury, urbanistiky, spolků, školství, sportu, podnikání a průmyslu, zemědělství a lesnictví apod.

STREET nabízí vyhotovení takovýchto publikací formou zakázky a může je i vydat. Obec získá autorská práva.

Pro koupi knih kontaktujte na výše uvedeném e-mailu. Kniha vám bude zaslána buďto fyzicky na poštovní adresu, nebo digitálně ve formátu PDF na vaši e-mailovou adresu, větší knihy úschovnou. Spolu s knihou bude poslána faktura.

Publikace

 • 2015 – The Sufřík

  2015 – The Sufřík

  Knihu The Suřík vydalo OS STREET s finanční podporou MO Plzeň 2 v roce 2015. Převyprávěl jsem historii plzeňské undergroundové roc-kové legendy – kapely The Suřík podle sepsaných vzpomínek frontmana kapely Jana Eisen-hammera (plzeňského Honzy Hamra) a dalších shromáždě-ných materiálů. Jde také o příběh generace, která se okolo této a dalších podobných kapel během normalizace…

 • 2012 – Krajina nad pokladem

  2012 – Krajina nad pokladem

  Knihu Krajina nad pokladem– průvodce po historii dolování na Plzeňsku vydalo OS STREET s finanční pomocí nadace Landek Ostrava v roce 2012. Knihu jsem sepsal jako další skutečnou historii Plzeňska v návaznosti na hornickou minulost jedné z rodových větví. Po asi 2leté práci jsem zmapoval na 870 jam, dolů a štol. Vyprávím historii důlních děl…

 • 2005 – Hoši jako květ

  2005 – Hoši jako květ

  Zabývám se, jako plzeňský patriot, také skutečnou historií. V roce 2009 vznikla kniha Hoši jako květ – příběh pluku a města 1683 – 2010. Jde o historii 35. IR, plzeňských Pětatřicátníků, jednoho z nejstar-ších stálých pluků v Evropě. Pracovník Zpč. muzea a můj velitel Václav Vondrovský se na knize podílel shromažďováním podkladů, informací a znalostí…